Tom Hanks to be honoured at Producers' Guild Awards

Movie Description(Click Here To Hide)
A 2010 biopic of Temple Grandin, an autistic woman who overcame the limitations imposed on her by her condition to become a Ph.D. and expert in the field of animal husbandry. She developed an interest in cattle early in life while spending time at her Aunt and Uncle's ranch in Arizona. She did not speak until age four and had difficulty right through high school, mostly in dealing with people. Her mother was very supportive as were some of her teachers. Temple is noted for creating her 'hug box', widely recognized today as a way of relieving stress in autistic children, and her humane design for the treatment of cattle in processing plants, which have been the subject of several books and won an award from PETA. Today, she is a professor at Colorado State University and well-known speaker on autism and animal handling. Claire Danes stars in the title role while Julia Ormond, Catherine O’Hara & David Strathairm make up the supporting cast.
January 5th, 2011

Tom Hanks and James Cameron will be honoured during the 22nd annual Producers' Guild Awards.

Judd Apatow will host the ceremony at the Beverly Hilton Hotel on January 22nd, which will see the 'Forest Gump' star receive the Norman Lear Achievement Award in Television along with Gary Goetzman and the 'Avatar' director presented with the Milestone Award.

Academy Award-winning director Danny Boyle faces competition from a host of producers including Christopher Nolan and Joel and Ethan Coen in the Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures.

TV shows 'The Office', '30 Rock', 'Glee', 'Modern Family' and 'Curb Your Enthusiasm' will fight it out in the category for the Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy while 'Breaking Bad', 'Dexter', 'Lost', 'Mad Men' and 'True Blood' have all been nominated for the Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama.

Hollywood heavyweights Steven Spielberg and Jerry Bruckheimer have also been nominated in the category for their small screen endeavours with 'The Pacific' and 'The Amazing Race' respectively.


Producers Guild Award Nominees - Movies:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

'127 Hours', producers: Danny Boyle, Christian Colson

'Black Swan', producers: Scott Franklin, Mike Medavoy, Brian Oliver

'Inception', producers: Christopher Nolan, Emma Thomas

'The Fighter', producers: David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg

'The Kids Are Alright', producers: Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray

'The King's Speech', producers: Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin

'The Social Network', producers: Dana Brunetti, Ceán Chaffin, Michael De Luca, Scott Rudin

'The Town', producers: Basil Iwanyk, Graham King

'Toy Story 3', producer: Darla K. Anderson

'True Grit', producers: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin


The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

'Despicable Me', producers: John Cohen, Janet Healy, Christopher Meledandri

'How To Train Your Dragon', producer: Bonnie Arnold

'Toy Story 3', producer: Darla K. Anderson


The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:

'Client 9: The Rise and Fall of Eliot Spizer', producer(s): Awaiting final credit determination

'Earth Made of Glass', producers: Reid Carolin, Deborah Scranton

'Inside Job', producers: Charles Ferguson, Audrey Marrs

'Smash His Camera', producers: Linda Saffire, Adam Schlesinger

'The Tillman Story', producer: John Battsek

'Waiting for Superman', producer: Lesley Chilcott


Producers Guild Award Nominees - Television:


The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

'30 Rock' (NBC), producers: Robert Carlock, Tina Fey, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Jeff Richmond, Don Scardino

'Curb Your Enthusiasm' (HBO), producers: Alec Berg, Larry David, Jeff Garlin, Tim Gibbons, David Mandel, Erin O'Malley, Jeff Schaffer

'Glee' (FOX), producers: Ian Brennan, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Kenneth Silverstein

'Modern Family' (ABC), producers: Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O'Shannon,

Jason Winer, Bill Wrubel, Danny Zuker

'The Office' (NBC), producers: Randy Cordray, Greg Daniels, Howard Klein, Paul Lieberstein


The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

'Breaking Bad' (AMC), producers: Melissa Bernstein, Vince Gilligan, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren

'Dexter' (Showtime), producers: Sara Colleton, John Goldwyn, Robert Lloyd Lewis, Clyde Phillips

'Lost' (ABC), producers: Jack Bender, Bryan Burk, Carlton Cuse, Ra'uf Glasgow, Jean Higgins, Adam Horowitz, Edward Kitsis, Damon Lindelof, Liz Sarnoff, Paul Zbyszewski

'Mad Men' (AMC), producers: Lisa Albert, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Blake McCormick, Dwayne Shattuck, Matthew Weiner

'True Blood' (HBO), producers: Alan Ball, Brian Buckner, Gregg Fienberg, Mark McNair, Nancy Oliver, Raelle Tucker, Alexander Woo


The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

'Murder on the Orient Express' (PBS), producer(s): Awaiting final credit determination

'Pillars of the Earth' (Starz), producer(s): Awaiting final credit determination

'Temple Grandin' (HBO), producers: Gil Bellows, Scott Ferguson, Emily Gerson Saines, Paul Lister, Alison

Owen

'The Pacific' (HBO), producers: Gary Goetzman, Tom Hanks, Eugene Kelly, Todd London, Cherylanne Martin, Bruce C. McKenna, Steven Shareshian, Steven Spielberg, Tony To, Tim Van Patten, Graham Yost

'You Don't Know Jack' (HBO), producers: Scott Ferguson, Steve Lee Jones, Barry Levinson, Lydia Dean Pilcher


The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

'Anthony Bourdain: No Reservations' (Travel Channel), producer(s): Awaiting final credit determination

'Deadliest Catch' (Discovery Channel), producer(s): Awaiting final credit determination

'Intervention' (A&E), producer(s): Awaiting final credit determination

'Kathy Griffin: My Life on the D-List' (Bravo), producer(s): Awaiting final credit determination

'Undercover Boss' (CBS), producer(s): Awaiting final credit determination


The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment and Competition Television:

'The Amazing Race' (CBS), producers: Jerry Bruckheimer, Amy Chacon, Elise Doganieri, Jonathan Littman,

Bertram van Munster, Mark Vertullo

'The Colbert Report' (Comedy Central), producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Tom Purcell, Allison Silverman, Jon Stewart

'Project Runway' (Lifetime), producer(s): Awaiting final credit determination

'Real Time with Bill Maher' (HBO), producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Dean E. Johnsen, Bill Maher, Billy Martin

'Top Chef' (Bravo), producer(s): Awaiting final credit determination